SIŁA DOTYKU

Kiedy będziesz czytać historię o Esme i jej dziecku, którą znajdziesz na następnej stronie, na pewno zdziwi cię, że czułość i fizyczna bliskość mogą odegrać tak ogromną rolę w kształto­waniu psychiki młodego człowieka i mogą stać się przyczyną dylematu, przed jakim niekiedy staje nastolatek, co wybrać: ży­cie czy śmierć? Zadziwiające, że dotyk może być aż tak ważny.

Pozornie wydaje się, że nastolatkom nie zależy aż tak bar­dzo na czułościach ze strony rodziców. Nie zapominajmy jed­nak, że kilkunastoletnia dziewczyna czy chłopak kiedyś byli małymi dziećmi i jeśli szczędzono im pieszczot – popełniono poważne przewinienie.

Niemowlę pozbawione bodźców dotykowych może nawet umrzeć z samotności. Kiedy ciało człowieka jest np. głaskane, organizm produkuje hormony wzrostu. To tak, jakby organizm dziecka wiedział, że najbezpieczniej jest skierować całą swą energię na wzrost. W języku medycznym nazywa się to ?wolą życia”. Wzmacnia się system odpornościowy i łatwiej radzi sobie z infekcjami. Jednocześnie znacznie wzrasta poziom he­moglobiny we krwi (nośnik żelaza).

Bodźce dotykowe to podstawowa ?witamina” dla wszyst­kich ssaków. Ostatnie badania wykazały, że jeśli wcześniaki, pozostające w inkubatorach przez kilka tygodni, są regularnie dotykane i pieszczone przez matki lub inne osoby uczuciowo z nimi związane, przybierają na wadze o wiele szybciej niż noworodki pozbawione bodźców dotykowych. Takie ?dopie­szczone” wcześniaki mogą opuścić inkubator wiele tygodni wcześniej, co powoduje niebagatelne obniżenie kosztów po­bytu w szpitalu.

Related articles

Back to Top