

SIŁA DOTYKU
Kiedy będziesz czytać historię o Esme i jej dziecku, którą znajdziesz na następnej stronie, na pewno zdziwi cię, że czułość i fizyczna bliskość mogą odegrać tak ogromną rolę w kształtowaniu psychiki młodego człowieka i mogą stać się przyczyną dylematu, przed jakim niekiedy staje nastolatek, co wybrać: życie czy śmierć? Zadziwiające, że dotyk może być aż tak ważny.
Pozornie wydaje się, że nastolatkom nie zależy aż tak bardzo na czułościach ze strony rodziców. Nie zapominajmy jednak, że kilkunastoletnia dziewczyna czy chłopak kiedyś byli małymi dziećmi i jeśli szczędzono im pieszczot – popełniono poważne przewinienie.
Niemowlę pozbawione bodźców dotykowych może nawet umrzeć z samotności. Kiedy ciało człowieka jest np. głaskane, organizm produkuje hormony wzrostu. To tak, jakby organizm dziecka wiedział, że najbezpieczniej jest skierować całą swą energię na wzrost. W języku medycznym nazywa się to ?wolą życia”. Wzmacnia się system odpornościowy i łatwiej radzi sobie z infekcjami. Jednocześnie znacznie wzrasta poziom hemoglobiny we krwi (nośnik żelaza).
Bodźce dotykowe to podstawowa ?witamina” dla wszystkich ssaków. Ostatnie badania wykazały, że jeśli wcześniaki, pozostające w inkubatorach przez kilka tygodni, są regularnie dotykane i pieszczone przez matki lub inne osoby uczuciowo z nimi związane, przybierają na wadze o wiele szybciej niż noworodki pozbawione bodźców dotykowych. Takie ?dopieszczone” wcześniaki mogą opuścić inkubator wiele tygodni wcześniej, co powoduje niebagatelne obniżenie kosztów pobytu w szpitalu.