

RODZAJ OPIEKI
RODZAJ OPIEKI
Według naszej hierarchii preferencji, najlepiej zaopiekuje się naszym dzieckiem:
bliski członek rodziny lub przyjaciel, któremu ufamy i który kocha nasze dziecko;
godne polecenia prywatne przedszkole, w którym panują serdeczne stosunki, a opiekunka jest nam osobiście znana;
wysokiej jakości placówka opiekuńcza ze stałym personelem, który znamy i cenimy.
Jeśli mamy trudności ze znalezieniem dobrego przedszkola prywatnego, lepiej zdać się na sprawdzoną instytucję państwową. Przedszkole może bowiem pozytywnie oddziaływać na dzieci powyżej trzeciego roku życia. W tym wieku korzyści płynące z przebywania w grupie rówieśniczej, z uczestniczenia w zorganizowanych zajęciach, z dostępu do dużej liczby zabawek oraz wolnej przestrzeni, wreszcie z pozostawania pod opieką wykwalifikowanej i wysoko motywowanej kadry, są niekwestionowane.
SYTUACJA W RODZINIE
Oprócz potrzeb dziecka należy także brać pod uwagę potrzeby i sytuację rodziny. Dziecko może czuć się szczęśliwsze poza domem, gdy na przykład któreś z rodziców choruje, gdy małżeństwo się rozpada, gdy z przyczyn materialnych z trudem udaje się przeżyć miesiąc itp.
Powierzanie dziecka instytucji opiekuńczej jest ze wszech miar wskazane, gdy:
1. Przynosi niewątpliwe korzyści bytowe – rodzice muszą pracować zawodowo ze względu na warunki materialne.
Umożliwia opiekę nad innymi dziećmi w rodzinie – noworodkiem, dzieckiem chorym itd.
3. Stwarza dziecku lepsze warunki niż panujące w domu – umożliwia dostęp do zabawek (jeśli w domu ich brakuje), pobudza wyobraźnię, sprzyja nawiązywaniu kontaktów (jeśli dziecko jest jedynakiem lub jest nieśmiałe).
Spełnia nasze oczekiwania, jeśli chodzi o egzekwowanie posłuszeństwa, poszanowanie praw dziecka i jego bezpieczeństwo.
5. Sprzyja nawiązywaniu trwałych stosunków z personelem instytucji opiekuńczej (opiekunowie żyją w przyjaznych stosunkach zarówno z dziećmi, jak i rodzicami).
6. Jest miejscem, do którego zawsze można zajrzeć i w którym jest się mile widzianym, gdzie można zostać z dzieckiem przez parę godzin, podzielić się tym, co nas niepokoi, wyrazić szczególne prośby bez obawy, że sprawia się kłopot.
Poprzez koordynowanie indywidualnych potrzeb dziecka ze zmieniającą się sytuacją rodzinną możemy zapewnić naszym pociechom opiekę, z której wszyscy będziemy zadowoleni.